Hvordan styrke grunnleggende ferdigheter hos minoritetsspråklige

21.-29. august Meld deg på her

Påmeldingsfrist: 14. august

Kurset er spesielt rettet mot de som jobber med minoritetsspråklige, men teknikkene og verktøyene som brukes er også anvendbare mot andre målgrupper med lave grunnleggende ferdigheter

Ledige plasser: 60

Kr. 3 600 per deltaker

21. august

kl. 08.30-11.30

Digital samling

22. august

kl. 08.30-11.30

Digital samling

28. august

kl. 08.30-11.30

Digital samling

29. august

kl. 08.30-11.30

Dette kurset er en nyhet som kommer allerede i august. Kurset er digitalt, og går over 4 dager, fra kl. 08.30-11.30 alle dagene.

Å støtte opp om kompetanse i grunnleggende ferdigheter er et krav både i AFT og VTA kravspek. Mange inkluderingsbedrifter har deltakere med norsk som 2.språk, eller med reduserte norskferdigheter, enten som følge av innvandring eller som flyktninger. Det kan ofte være utfordrende å hjelpe disse menneskene inn i arbeid, og inkluderingsbedriftene har ikke alltid den kompetansen som trengs for å styrke ferdighetene og trene på norsk. Nå har en av de fremste på opplæring i grunnleggende ferdigheter, NetPed, skreddersydd et kurs for ASVL, som retter seg nettopp mot de som jobber med mennesker som har lave grunnleggende ferdigheter.

Om kurset

Målet med kurset er å forstå mer om hvordan minoritetsspråklige deltakere lærer grunnleggende ferdigheter best, slik at lærere og veiledere blir bedre i stand til å undervise og følge opp deltakerne. Vi går gjennom de største utfordringene, hvordan de kan løses, og noen konkrete tips og verktøy til undervisningen. Det vil bli lagt mest vekt på norskferdigheter, men mye vil gjelde for de andre ferdighetene også.

Sentrale emner

  • Hvordan morsmålskunnskaper påvirker opplæringen
  • Kulturforskjeller
  • Å forstå hvorfor deltakerne ikke forstår
  • Minoritetsspråklige og språk-/lærevansker
  • Praktisk språklæring versus teoretisk språklæring
  • Digitale ferdigheter
  • Stavelseslesing
  • Konkrete verktøy og tilnærminger